Od czego zacząć przeprowadzkę?
Stres, bałagan i kartony to trzy słowa, które kojarzą się z przeprowadzką. Ilość rzeczy nagromadzonych przez lata oraz ciężkie meble, które trzeba przewieźć do nowego miejsca zamieszkania, sprawiają, że jeszcze przed rozpoczęciem działania wszystkiego się odechciewa. Zwykle jednak nie ma czasu na marudzenie, gdyż kartony same się nie spakują, a rzeczy magicznym sposobem, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nie przeniosą się pod nowy adres. W takich sytuacja najważniejszy jest zatem plan działania, gdyż dobra organizacja nie tylko pozwala uniknąć niepotrzebnych nerwów, ale także przyspiesza proces pakowania. Od czego zacząć? Jak się pakować? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak się przeprowadzać bez zbędnego stresu.
Przeprowadzka nie jest taka zła – czyli kilka słów o organizacji
Przeprowadzkę najlepiej zacząć jeszcze na kilka tygodni przed ostatecznym opuszczeniem starego lokum. Brzmi zaskakująco? Nic bardziej mylnego. Mianowicie dobra, podzielona na dni organizacja sprawi, że ze wszystkim wyrobisz się na czas, a stres przeprowadzkowy Cię ominie. Na początek weź zatem kartkę i rozpisz na niej plan działania. Spisz mniej więcej listę rzeczy do zabrania i przeanalizuj, ile kartonów i pudełek musisz zorganizować do przewiezienia swojego dorobku. Rozważ też, czy rzeczywiście wszystkie meble przydadzą Ci się w nowym miejscu oraz oceń, które z nich trzeba złożyć, by ułatwić im transport. Niekiedy można to zrobić dużo wcześniej, nie zostawiając takich czynności na ostatnią chwilę. Dopiero po przygotowaniu takiego planu, możesz przejść do dalszego działania.
Pakowanie rozpocznij od rzeczy, które używasz najrzadziej. Tym samym w pierwszej kolejności w pudłach powinny się znaleźć książki, ubrania, które stosowanie do sezonu nie są używane, dokumenty czy rodzinne pamiątki. Rzeczy, z których korzystasz na co dzień natomiast, zapakuj w ostatni dzień w podręczną walizkę, dzięki czemu wszystko, co najważniejsze będzie pod ręką. Przy pakowaniu swoich rzeczy warto też zrobić porządną selekcję. Selekcja jest nie tylko świetnym sposobem na zmniejszenie liczby przedmiotów do przewiezienia, ale także doskonałą okazją do pozbycia się tego, czego nie używasz lub po prostu Ci się nie podoba. Niepotrzebne ubrania można zawsze sprzedać lub oddać potrzebującym, dzięki czemu Ty zyskasz dodatkową przestrzeń, a ktoś ucieszy się z nowego nabytku.
Jak się pakować, by uniknąć niepotrzebnego bałaganu?
Kluczową kwestią przy pakowaniu jest odpowiednia segregacja. Najlepszym rozwiązaniem jest pakowanie rzeczy tematycznie. Tym samym w jednym kartonie umieść rzeczy z kuchni, a w drugim z łazienki. W trzecim i czwartym z kolei poukładaj bibeloty, które powinny znaleźć się w salonie. Dzięki temu ułatwisz sobie późniejsze rozpakowywanie i wyeliminujesz problem przeszukiwania kilkunastu jednakowych kartonów w celu znalezienia ulubionego kubka czy ramki ze zdjęciem. Nie zapominaj przy tym też o odpowiednim oznaczaniu pudełek. Każdy karton powinien być opisany, a dodatkowo nawet oznaczony hasłami „uwaga szkło” czy „nieść tą stroną do góry”. Takie uwagi powinny się znaleźć na bocznych ścianach kartonów, tak by były czytelne i nie zasłaniały je inne, położone na wierzchu pudła.
Ważną rolę odgrywa także zabezpieczenie przedmiotów przed zniszczeniem. Mowa tu przede wszystkim o porcelanowych zastawach, czy szklanych bibelotach. Do pakowania tego rodzaju rzeczy wykorzystaj folię bąbelkową lub gazety, dzięki którym oddzielisz od siebie poszczególne przedmioty i ochronisz je przed stłuczeniem. Możesz też skorzystać z ręczników, ubrań czy koców, które zamortyzują wstrząsy podczas transportu. Pamiętaj też, by szczelnie zaklejać kartony taśmą, a worki wiązać tak, by ich zawartość nie wypadała na zewnątrz. Dzięki takim trikom zabezpieczysz swoje rzeczy i zyskasz pewność, że nie zostaną uszkodzone. Jeśli jednak, mimo powyższych rad czujesz, że samodzielna przeprowadzka Cię przerasta, skorzystaj z usług firmy przeprowadzkowej, która większość z tych rzeczy zrobi za Ciebie.